גניבה מהמעסיק

יחסי עובד ומעביד הינם יחסי עבודה אשר מתקיימים בין עובדים שכירים לבעלי העסקים שמשלמים להם בתמורה לביצוע משימות מסוימות. למרבה הצער, מקרים של גניבה מהמעסיק אינם יוצאי דופן במיוחד בנוף המקומי. במסגרת הסקירה שלפניכם, נסביר כיצד יכולים מעסיקים לפעול במסגרת החוק כדי להגן על עצמם מפני גניבות מצד עובדים, ומהן הסנקציות בהן ניתן לנקוט במצב כזה.

כיצד יכולים מעסיקים לפעול במסגרת החוק כדי להגן על עצמם מפני גניבות

בתור מעסיקים, חשוב שתדעו ששמורה לכם הזכות לנהל מעקב אחר עבודתם של העובדים שלכם, בתחומי העסק שלכם, במידה ועולה חשד לביצוע גניבה מהעסק על ידי אחר העובדים. היה ותצליחו להוכיח הלכה למעשה שעובד מסוים ביצע גניבה בתחומכם, תוכלו לפנות אל המשטרה ולדווח על ביצוע העבירה.

חשוב לדעת כי גם גניבה מהמעסיק נחשבת כעבירה פלילית לכל דבר ועניין, ולכן למעסיק שעובד גנב ממנו רכוש או כספים, ישנה האפשרות להסתייע בסעדים שמציע הדין הפלילי במקרי גניבה. כמובן, על זכויותיכם כמעסיקים באכיפת סנקציות כנגד גניבות בעסק, חשוב להיוועץ בטרם תנקטו בכל פעולה שהיא, עם עורך דין פלילי המתמצא גם בדיני עבודה.

 

מהן הסנקציות בהן ניתן לנקוט במקרה של גניבה מהמעסיק?

העונש הקבוע בחוק העונשין בגין עבירת גניבה "רגילה" הנחשבת כעבירה מסוג עוון, הינו עד שלוש שנות מאסר. אולם המקרה של גניבה מהמעסיק נחשב לעבירת גניבה בנסיבות מחמירות, היות והיא מבטאת מעילה באמון המעביד. לפיכך העונש הצפוי לעובד שהורשע בגניבה ממעסיקו יכול להגיע גם עד שבע שנות מאסר.

 

על זכויות העובד בחשד לגניבה מהמעסיק

אם נקלעתם למקרה לא נעים שבו המעסיק שלכם חושד שביצעתם גניבה בעסק שלו ומעוניין להגיש כנגדכם תלונה במשטרה, חשוב שתכירו את זכויותיכם.

אין שום סיבה שתחששו מסנקציות פליליות אם ברור לכם כי אינכם אשמים בדבר. אולם במצב כזה, מוטב לפנות להתייעצות משפטית מקצועית מול עורך דין פלילי המתמחה בדיני עבודה, כדי שתוכלו להבין מהן האפשרויות העומדות בפניכם וכיצד מוטב לפעול מול המעסיק ובכלל כדי למצות את זכויותיכם.

גניבה מהמעסיק
גניבה מהמעסיק

מדוע חשוב לאסוף ראיות ספציפיות כאשר עולה חשד לגניבה מהמעסיק

לפני שהחלטתם להגיש תלונה במשטרה כנגד עובד שלכם שבו אתם חושדים בגניבה, רצוי לרכז הוכחות שניתן יהיה לעשות בהן שימוש בתור ראייה חותכת לכך שאותו עובד אכן ביצע עבירת גניבה. אמצעים כמו מצלמות אבטחה, תיעוד מתוכנות מעקב וכיוצא באלו, יכולים בהחלט לעזור בהקשר זה.

חשוב לדעת שבמצב שבו אין ראיות שמוכיחות מעבר לכל ספק כי עובד בו אתם חושדים אכן גנב מכם, מדובר על מקרה של מילה כנגד מילה, שללא סיוע משפטי ראוי יהיה קשה מאוד לבנות על בסיסו קייס מול גורמי החוק והאכיפה.

 

מתכננים לפטר עובד על סעיף גניבה מהמעסיק? החוק מחייב אתכם לערוך לו שימוע לפני פיטורין

במידה ואתם סבורים כי אחד מהעובדים שלכם גונב מכם וברצונכם לסיים את העסקתו על רקע זה, חשוב שתדעו שהחוק עדיין מחייב אתכם להסביר לו מדוע הוא מועמד לפיטורין ולאפשר לו להשמיע את הצד שלו.

בנוסף לחובת השימוע טרום הפיטורין הנדרשת על פי דיני העבודה בישראל, חשוב לזכור שנקיטת הליכים פליליים כנגד עובד החשוד במעשה גניבה, היא לרוב דבר שלא ניתן לחזור ממנו. משמעות הדבר היא שבמידה ויתברר כי טעיתם לגבי העובד, אתם מסתכנים בהגשת תביעת פיצויים מצידו ובפגיעה במוניטין העסקי שלכם כמעסיקים.

 

איך מבחינים בין גניבה מהמעסיק לבין טעות שנעשתה בתום לב?

ישנם תרחישים שבהם עובד עשוי לבצע מעשה שנראה למעסיק כגניבה, אך בפועל העובד עשה זאת בתום לב בשל חוסר הבנה של הוראות מסוימות או נהלים. טעויות בתום לב במקום העבודה קורות כל הזמן לכל אחד, ולכן חשוב לחתור להבנת המקרה לפני שנוקטים בפעולות שאין דרך חזרה מהן.

 

גניבה מהמעסיק עלולה לעלות גם לעובד ביוקר

כאשר עובד גונב ממעסיקו ובפרט כאשר מדובר על מעסיק שהוא חברה גדולה, הוא כאמור מסכן עצמו בפתיחת תיק פלילי במשטרה ופניה לערכאות משפטיות. בהקשר זה חשוב לדעת שידו של המעסיק עשויה להיות על העליונה, לאור העובדה שארגונים מבוססים בדרך כלל מעסיקים סוללות של עורכי דין הערוכים לטפל במצבים מורכבים ובכללם גם מקרים של גניבה מהמעסיק.

יחד עם זאת, ראוי לנקוט משנה זהירות בעת הטיפול בעובד החשוד בגניבה מהמעסיק, על מנת להימנע מפגיעה בשמו הטוב של המעסיק ובנקיטת הליכים מצד עובדים שבמקרה של הפרת בוטה של זכויותיהם ופגיעה של ממש בכבודם, בית המשפט לענייני עבודה בכל זאת עשוי לצדד דווקא בהם.

האם מותר לערוך תשאול לעובדים כשקיים חשד לגניבה מהמעסיק?

החוק מאפשר למעסיקים לתשאל את עובדיהם אם קיים בסיס לחשוד בכך שבוצעה גניבה בעסק. עם זאת, חשוב מאוד להקפיד על ביצוע תשאול ענייני ולא קנטרני, כדי למנוע מצב בו סביבת העבודה הופכת לסביבה עוינת המובילה להתפטרות של עובדים ביוזמתם, העשויה להיחשב כפיטורים בראי החוק, ולהוביל בסופו של דבר לכך שהמעסיק ידרש לשלם להם פיצויי פיטורין ואף פיצויים בתביעת נזיקין בגין עוגמת נפש או תביעת לשון הרע.

לטובת כל המעורבים יש להקפיד על כך שהליך התשאול יתבצע מול העובדים באופן סובלני, ענייני, מידתי, ומכבד – מבלי להלבין פניהם ברבים, לפגוע בפרטיותם או להזיק לשמם הטוב.

למרות האמור לעיל, יש לציין שאף עובד אינו מחויב להסכים לתשאול בידי המעסיק, לחקירה מול חוקר פרטי או ביצוע בדיקות פוליגרף. עם זאת, חשוב להביא לידיעת העובדים את העובדה שעצם סירובם לשתף פעולה עם התשאול, עלול מטבע הדברים להגביר את החשדות כנגדם.

 

על הדרכים לאיתור ומניעת גניבה מהמעסיק

מקרים של גניבה פיזית של רכוש ממעסיק כגון גניבה של ציוד בעל ערך מסוים, מוצרים או כסף מזומן, הם מצבים נפוצים ביותר מכיוון שמדובר בטובין הנמצאים בהישג ידו של העובד ושגניבתם בדרך כלל אינה מחייבת אותו לכישורים מיוחדים. במקרים שכאלו, גם איתור מעשה הגניבה מתאפשר בקלות יתרה בדרך כלל, על ידי בדיקת ההקלטות מצלמות האבטחה.

מנגד, גניבה מהמעסיק המתבצעת באמצעים דיגיטליים היא גניבה מורכבת יותר, היות והמעשה דורש ידע ויכולות טכנולוגיות מצד העובד. יתרה מכך, מדובר על גניבה שפעמים רבות נדרש גם ידע מקצועי ספציפי כדי להתחקות אחריה ולעלות על עקבותיה. לעתים גם כשדבר הגניבה שבוצעה באופן ממוחשב מתגלה, ישנו קושי להבין האם עובד חברה הוא מי שביצע את העבירה או שמא גורם חיצוני הפועל מחוץ לחברה.

 

על חשיבות הליווי המשפטי במקרים של חשד לגניבה מהמעסיק

כאשר עסקינן בנושא הרגיש של גניבה מהמעסיק ונקיטת פעולות למניעתה, נדרשת עירנות הן מצד המעסיק עצמו והן מצד עובדיו. מעסיקים נדרשים לשים לב לאופן ההתנהלות של העובדים שלהם ולעקוב אחרי המלאי, הציוד והכספים בעסק על בסיס קבוע, על מנת לזהות חוסרים או שינויים פתאומיים בתנועות הכספיות בעסק.

מנגד, גם העובדים בעסק מחויבים להבין מהן גבולות הגזרה שלהם, איזה ציוד מותר ואסור להוציא מתחומי העסק על פי הנהלים, וכמובן – לדווח על כל אירוע חריג בו הם נתקלים במסגרת עבודתם.

 

כל התכנים המובאים להלן אינם משמשים בתור חלופה לייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין המתמחה בדיני עבודה, והם מתפרסמים לידיעה כללית בלבד. המידע בעמוד זה אינו על תקן מידע משפטי מחייב, ואין להישען עליו בשום אופן. במקרים בהם דרוש ליווי משפטי בנושא יחסי עבודה, יש לפנות באופן ישיר להתייעצות משפטית מול עורך דין מומחה לדיני עבודה.