שימוע פיטורין

לכל עובד במדינת ישראל העומד בפני הליך פיטורין, שמורה הזכות להליך שימוע פיטורין. חשוב לציין כי זכות זו אינה מעוגנת במסגרת דיני העבודה אלא קיימת כתוצר של ההלכה הפסוקה בישראל.

הרציונל בבסיסה של זכות השימוע לעובד הוא פשוט: כל עובד זכאי לגלות מהי עילת פיטוריו ממקום עבודתו ולהציג את טיעוניו בנושא, מאחר וזהו הדבר ההוגן, הצודק והמוסרי – לאפשר לאדם להיות מודע לשינויים הצפויים במצבו התעסוקתי והכלכלי, להגיב אליהם ולהיערך בהתאם.

אלו הם יסודותיו של ההליך ההוגן הנשענים על כללי הצדק שלפיהם שואפת לפעול מערכת המשפט הישראלית. במסגרת מדריך זה, נסביר כיצד עורכים שימוע פיטורין חוקי, כיצד נדרש המעסיק להתנהל במסגרת שימוע פיטורין, ואילו סעדים עומדים לרשות עובד שלא נערך לו שימוע פיטורין כחוק.

שימוע פיטורין – במה אמורים הדברים?

יש דברים שכל בעל עסק צריך לדעת ולהכיר, ונושא השימוע הוא אחד מהם. הליך השימוע הוא הליך שחובה לבצע ברגע שהמעסיק שוקל לסיים את ההעסקה של עובד מסוים.

הליך השימוע הוא רלוונטי לא רק במקרים שבהם המעסיק שוקל את פיטורי העובד, אלא גם במקרים שבהם, למשל, תנאי המשרה עומדים להשתנות, עומד להתרחש שינוי לרעה בהיקף המשרה, וגם במקרים שבהם העובד חתם על חוזה העסקה מצד אחד, אך מצד שני עבודתו בפועל עוד לא החלה. כמו כן, הליך שימוע יכול להיות רלוונטי במקרים שבהם העסק עומד בפני שינויים כמו סגירה מוחלטת או צמצומים.

 

למה נועד הליך שימוע פיטורין, בעצם?

מטרת ההזמנה של העובד המועמד לפיטורין לשיחת שימוע, היא לאפשר לעובד להיערך מבעוד מועד להליך השימוע. במסגרת השימוע העובד יוכל להציג את טענותיו ולהשמיע את קולו, בניסיון להבהיר למעסיקו את עמדתו בנוגע לטענות המועלות כלפיו. במקביל, תצטרכו לוודא שהעובד יודע שלזכותו עומדת האפשרות להגיע לשימוע עם איש מקצוע כמו עורך דין, או כל אדם אחר שבו הוא יבחר כדי לייצגו.

שימוע פיטורין
שימוע פיטורין

עורכים שימוע פיטורין? אלו הכללים שעליכם להקפיד עליהם

לא כל שיחה עם העובד לפני הפיטורין יכולה לעמוד בתור שימוע, ויש כמה דברים שתצטרכו להקפיד עליהם על מנת שהליך השימוע יהיה חוקי ותקין. על מנת לפתוח בהליך השימוע, יש לזמן את העובד לשיחת שימוע כמה ימים לפני שהיא מתרחשת. ההזמנה שתישלח אל העובד צריכה לפרט באופן מלא את הסיבות השונות שהביאו את המעסיק לשקול את פיטוריו של העובד.

 

כיצד נדרש המעסיק להתנהל במהלך שימוע פיטורין

את מעמד השימוע נדרש המעסיק ללוות בעריכת פרוטוקול. הפרוטוקול יסכם את הנקודות הרלוונטיות שעלו במהלך השימוע, ויהווה מסמך רשמי שעליו העובד יצטרך לחתום בסוף השימוע. העתק הפרוטוקול יועבר אל העובד, ויישמר גם אצל המעסיק.

במסגרת עריכת הפרוטוקול נדרש המעסיק להקשיב לטענותיו של העובד, מתוך עמדה הוגנת ונטולת שיפוטיות. בתום השימוע, המעסיק ישקול את דברי העובד אל מול טענותיו שלו, ויגיע להכרעה הסופית בעניין הפיטורין – אותה הוא ימסור לעובד בהמשך.

 

מהם השלבים החיוניים בכל הליך שימוע פיטורין?

כל הליך שימוע פיטורין, חייב להתקיים בארבעה שלבים כדי שיחשב קביל מבחינה משפטית:

  1. המעסיק יזמן את העובד המועמד לפיטורין להליך שימוע פיטורין באמצעות הודעה כתובה, ויודיע לעובד מתי והיכן השימוע צפוי להתקיים בדיוק, ואילו גורמים יהיו נוכחים במעמד.
  2. המעסיק יעביר לידי העובד את כל המסמכים הנוגעים לעילת הפיטורין שלו, לפני הליך השימוע ולאפשר לעובד שהות מספקת לפני הליך שימוע הפיטורין, כדי שיוכל להתכונן להציג את טיעוני הנגד שלו בנושא.
  3. על המעסיק לשטוח באוזני העובד את טענותיו כנגדו ואת השיקולים שבגינם הוא שוקל לסיים את העסקתו תחתיו. המעסיק מחויב לאפשר לעובד להגיב לטענות שהועלו כנגדו במסגרת השימוע ולנסות לשנות את דעתו בנוגע לפיטורין.
  4. פרוטוקול של הליך השימוע יערך במהלכו ולעובד יימסר עותק של הרשומות. ככל שהעובד מתנגד למידע שתועד במסגרת פרוטוקול השימוע והוא סבור שמידע זה אינו משקף כהלכה את השקפתו בנושא הטענות שהועלו כנגדו, יהיה עליו להודיע על כך למעסיקו באופן מיידי.

ההשלכות של הימנעות משימוע פיטורין או קיומו באופן המנוגד להוראות החוק

כשמעסיקים עורכים שימוע, הם צריכים להקפיד על כל הכללים הרלוונטים כך שהשימוע יוכל להיות שימוע בר תוקף, כזה שאפשר להתייחס אליו ברצינות ולבצע את השלכותיו בהתאם. ברגע שמעסיקים עורכים שימוע שלא על פי הכללים, או כאשר הם לא עורכים שימוע בכלל – יש לעניין הזה השלכות.

אז על אילו השלכות אנחנו מדברים? ובכן, קיימות השלכות נפוצות יותר שבמסגרתן המעסיק יאלץ לשלם לעובד פיצויים בעקבות הליך פיטורין שלא נעשה כחוק, וקיימות גם השלכות נדירות יותר שיכולות להוביל לביטול הפיטורין, לדוגמא.

בתי הדין השונים לעבודה מתורגלים בעניינים המדוברים, ולכן הם יודעים לקבוע את ההשלכות הנכונות עבור כל מקרה לגופו. קיימים לא מעט מקרים שבתי הדין לעבודה קובעים לגביהם שלא יהיו כל השלכות להליך שימוע שלא נערך באופן חוקי, לא השלכות מסוג ביטול הפיטורין ולא השלכות מסוג פיצויים שישולמו לעובד שפוטר – הכל תלוי בנסיבות השונות של כל מקרה ומקרה.

 

הידעתם? החוק עומד לצידו של העובד שלא נערך לו שימוע פיטורין

הכי נעים ומרגיע יהיה לחשוב שהעובדים שלכם לא יפתחו נגדכם בשום הליכים משפטיים, אבל המציאות מצביעה על אין ספור מקרים שמוכיחים בדיוק את ההפך. עובדים שזכויותיהם השונות נפגעות, מסיבות כאלו ואחרות, ממש לא מהססים לפתוח בהליכים משפטיים כנגד המעסיקים שלהם.

בעידן שבו החוק נגיש כל כך לקריאה על ידי כל אחד, כל עובד יודע בדיוק מה מגיע לו ומה לא, ומתנהל בהתאם. בתי הדין לעבודה ממש לא חסרים במקרים שבהם עובדים פותחים תביעות כנגד המעסיקים שלהם, בין היתר גם בגין סיבות שקשורות בשימוע.

 

אז מה עושים? עורכים שימוע פיטורין כנדרש ונמנעים מהליכים משפטיים מיותרים

גם אם המידע לא היה נגיש לכם במיוחד, כמעסיקים חשוב שתהיו מודעים לכך שהדרך הטובה ביותר לפעול בנושא פיטורי עובדים, היא על פי הוראות החוק. שמירה על זכויות העובד, בין אם בתחילת העסקתו, לאורך עבודתו וכמובן גם בסיומה, היא חובה עבורכם. ברגע שתדעו מה מגיע לכל עובד שלכם על פי חוק, ותלכו בדרך שדיני העבודה מתווים, תוכלו להיות סמוכים ובטוחים בכך שצמצמתם את הפוטנציאל לתביעות נזיקין מצד עובדיכם בהווה ובעבר.

 

על חשיבות הסיוע המשפטי בעריכת שימוע פיטורין לעובד

גם לקראת עריכת שימוע וגם בהתנהלות השוטפת הכללית שלכם בתור מעסיקים, ייעוץ וליווי מטעם עורך דין לדיני עבודה הוא הדרך הטובה ביותר לפעולה. עורך דין המתמחה בתחום דיני העבודה ומבין את רזי החוק לעומקם, יודע לייעץ למעסיק כיצד ראוי לפעול בכל תרחיש נתון, על מנת לצמצם סיכונים ולהבטיח שזכויותיו ישמרו.

 

התכנים המובאים להלן אינם בגדר חלופה לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין מוסמך, והם מתפרסמים לידיעה כללית בלבד. המידע בעמוד זה אינו מידע משפטי מחייב, ואין להישען עליו בשום צורה. במקרים בהם נדרש ליווי משפטי בנושא זכויות מעסיקים, זכויות עובדים או בכל נושא אחר, יש לפנות באופן ישיר להתייעצות משפטית מקצועית מול עורך דין המתמחה בדיני עבודה.