שימוע לעובד

כאשר עסק או חברה נמצאים בשלבי ההקמה שלהם, עם הפעולות הראשונות שבעליהם נדרשים לבצע, ניתן למנות את תהליך גיוס העובדים. גיוס עובדים מתבצע בהתאם לקריטריונים החשובים ביותר לבעלי העסק, כאשר העובדים מצופים במסגרת העסקתם, להמשיך ולעמוד בסטנדרטים שהוגדרו להם כאשר שכר המעסיק את שירותיהם כעובדים שכירים – הן במסגרת הסכם ההעסקה והן במסגרת תיאום הציפיות המתקיים בעל פה בין המעסיק לבין עובדיו מעת לעת. למרבה הצער, לעתים ישנם עובדים שאינם מצליחים "ליישר קו" עם ציפיות המעסיק מהם ולעמוד ביעדים שהוגדרו להם ולפיכך מחליט המעסיק לפטר אותם. במקרים אחרים, אף שתפקודו של העובד משביע רצון מבחינת המעסיק, עקב נסיבות חיצוניות לא מתאפשר המשך העסקתו בארגון. בכל אחד מן המצבים הללו, נדרש המעסיק לערוך שיחת שימוע לעובד, על פי חוק. במאמר זה נסביר על חובת השימוע לעובד, נדון במטרתו של הליך השימוע לעובד, נפרט איך צריך לנהל את השימוע לעובד כדי שיעמוד בדרישות החוק, וכיצד התייעצות עם עורך דין דיני עבודה יכולה לסייע בהקשר זה.

שימוע לעובד  – במה מדובר בעצם?

יש דברים שכל בעל עסק צריך לדעת ולהכיר, ונושא חובת השימוע לעובד בהליך הפיטורין, הוא בהחלט אחד מן הנושאים הללו. הליך השימוע לעובד הוא הליך שחובה לבצע על פי חוקי העבודה במדינת ישראל, ברגע שמעסיק שוקל לסיים את העסקתו של עובד מסוים שמועסק אצלו בתור עובד שכיר.

הליך השימוע לעובד הוא הליך רלוונטי לא רק במקרים שבהם המעסיק שוקל את פיטוריו של מי מעובדיו, אלא אף במקרים אשר בהם, למשל, תנאי התפקיד בו העובד מועסק עומדים להשתנות, או שעומד להתרחש שינוי לרעה בהיקף המשרה, וכן במקרים אשר בהם העובד חתום על הסכם העסקה מחד, אך מאידך, עבודתו בפועל טרם החלה.

יתר על כן, הליך שימוע לעובד עשוי להיות הליך רלוונטי במקרים שבהם החברה או העסק עומדים בפני שינויים כגון הפסקה מוחלטת של הפעילות העסקית או קיצוצים הכרחיים במצבת כח האדם בעסק.

 

מהי מטרתו של הליך השימוע לעובד?

המטרה של הזמנת העובד המועמד לפיטורים לשיחת שימוע לעובד, היא למעשה לאפשר לו – העובד, להיערך מבעוד מועד להליך הפיטורים שלו. במסגרת השימוע לעובד, העובד המועמד לפיטורין יוכל להציג את טענותיו ולהשמיע את קולו, בניסיון להבהיר למעסיקו את עמדתו בנוגע לטענות המועלות כלפיו ועל מנת שיוכל לשכנע את מעסיקו במידת האפשר, לשנות את החלטתו לגבי פיטוריו.

שימוע לעובד
שימוע לעובד

במקביל, על המעסיק לוודא כי העובד יודע שלזכותו עומדת האפשרות להגיע אל מעמד השימוע לעובד בלווייתו של איש מקצוע כמו עורך דין דיני עבודה מנוסה, או כל אדם אחר בו הוא יבחר על מנת לייצג אותו במעמד זה.

 

איך צריך לנהל את השימוע לעובד כדי שיעמוד בדרישות החוק?

לא כל שיחה עם העובד המתבצעת לפני פיטוריו מתפקידו יכולה לעמוד מבחינת החוק בתור שימוע, ולמעשה, ישנם מספר נושאים שהמעסיק נדרש להקפיד עליהם על מנת שהליך השימוע יהיה חוקי ותקין. על מנת לפתוח בהליך השימוע, יש לזמן את העובד לשיחת שימוע כמה ימים לפני שהיא מתרחשת. ההזמנה שתישלח אל העובד צריכה לפרט באופן מלא את הסיבות השונות שהביאו את המעסיק לשקול את פיטוריו של העובד.

 

מה מחוייב המעסיק לעשות לפי החוק בזמן הליך השימוע לעובד?

את מעמד השימוע נדרש המעסיק ללוות בעריכת פרוטוקול. הפרוטוקול יסכם את הנקודות הרלוונטיות שעלו במהלך השימוע, ויהווה מסמך רשמי שעליו העובד יצטרך לחתום בסוף השימוע. העתק הפרוטוקול יועבר אל העובד, ויישמר גם אצל המעסיק.

במסגרת עריכת הפרוטוקול נדרש המעסיק להקשיב לטענותיו של העובד, מתוך עמדה הוגנת ונטולת שיפוטיות. בתום השימוע, המעסיק ישקול את דברי העובד אל מול טענותיו שלו, ויגיע להכרעה הסופית בעניין הפיטורין – אותה הוא ימסור לעובד בהמשך.

על ההשלכות של הימנעות מעריכת שימוע לעובד או עריכת שימוע לעובד בניגוד להוראות החוק

כשמעסיקים עורכים שימוע, הם צריכים להקפיד על כל הכללים הרלוונטים כך שהשימוע יוכל להיות שימוע בר תוקף, כזה שאפשר להתייחס אליו ברצינות ולבצע את השלכותיו בהתאם. ברגע שמעסיקים עורכים שימוע שלא על פי הכללים, או כאשר הם לא עורכים שימוע בכלל – יש לעניין הזה השלכות.

אז על אילו השלכות אנחנו מדברים? ובכן, קיימות השלכות נפוצות יותר שבמסגרתן המעסיק יאלץ לשלם לעובד פיצויים בעקבות הליך פיטורין שלא נעשה כחוק, וקיימות גם השלכות נדירות יותר שיכולות להוביל לביטול הפיטורין, לדוגמא.

בתי הדין השונים לעבודה מתורגלים בעניינים המדוברים, ולכן הם יודעים לקבוע את ההשלכות הנכונות עבור כל מקרה לגופו. קיימים לא מעט מקרים שבתי הדין לעבודה קובעים לגביהם שלא יהיו כל השלכות להליך שימוע שלא נערך באופן חוקי, לא השלכות מסוג ביטול הפיטורין ולא השלכות מסוג פיצויים שישולמו לעובד שפוטר – הכל תלוי בנסיבות השונות של כל מקרה ומקרה.

 

על זכות העובד לתבוע את מעסיקו במקרה בו לא נערך שימוע לעובד כחוק

הכי נעים ומרגיע יהיה לחשוב שהעובדים שלכם לא יפתחו נגדכם בשום הליכים משפטיים, אבל המציאות מצביעה על אין ספור מקרים שמוכיחים בדיוק את ההפך. עובדים שזכויותיהם השונות נפגעות, מסיבות כאלו ואחרות, ממש לא מהססים לפתוח בהליכים משפטיים כנגד המעסיקים שלהם.

בעידן שבו החוק נגיש כל כך לקריאה על ידי כל אחד, כל עובד יודע בדיוק מה מגיע לו ומה לא, ומתנהל בהתאם. בתי הדין לעבודה ממש לא חסרים במקרים שבהם עובדים פותחים תביעות כנגד המעסיקים שלהם, בין היתר גם בגין סיבות שקשורות בשימוע.

 

כיצד התייעצות עם עורך דין דיני עבודה יכולה לסייע בהקשר של עריכת שימוע לעובד?

גם במידה והמידע לא היה נגיש כל כך, בתור מעסיקים הדרך הכי טובה לצעוד בה היא דרך הישר והחוק. שמירה על זכויות העובדים, בין אם בתחילת עבודתם, לאורך עבודתם וכמובן גם בסיום עבודתם, היא שמירה שהיא לא פחות מחובה עבורכם. ברגע שתדעו מה מגיע לכל עובד שלכם לקבל, ותלכו בדרך שאינה מנסה לחמוק מהליכים או מתשלומים כאלו ואחרים, תוכלו להבטיח שאתם מצמצמים פוטנציאל לתביעות מצד עובדים לשעבר.

 

נדרשים לקיים שיחת שימוע לעובד? גם לכם מותר להיוועץ בעורך דין דיני עבודה במסגרת ההליך

גם לקראת עריכת שימוע וגם בהתנהלות השוטפת הכללית שלכם בתור מעסיקים, ייעוץ וליווי של עורך דין מיומן המתמחה בדיני עבודה, הוא הדרך המומלצת ביותר לפעולה. עורך דין המתמחה בתחום של דיני עבודה, זכויות עובדים וזכויות מעסיקים, אשר מבין את רזי החוק לעומקם, יוכל לייעץ לכם כמעסיקים, איך ראוי לפעול בכל מצב נתון, על מנת לצמצם את הסיכונים ולהבטיח כי זכויותיכם ישמרו.

 

כל התכנים המובאים להלן אינם משמשים בתור חלופה לייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין המתמחה בדיני עבודה, והם מתפרסמים לידיעה כללית בלבד. המידע בעמוד זה אינו על תקן מידע משפטי מחייב, ואין להישען עליו בשום אופן. במקרים בהם דרוש ליווי משפטי בנושא יחסי עבודה, יש לפנות באופן ישיר להתייעצות משפטית מול עורך דין מומחה לדיני עבודה.